Działania związane z jubileuszami organizacyjnymi

Jubileusz 70-lecia PTTK (2020 r.)

 

VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

 

26 września 2020 r. w ramach siódmej już Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej zaplanowaliśmy włączenie się do akcji związanej z sadzeniem drzew. Z okazji 70-lecia PTTK zasadzimy Drzewo Dziedzictwa PTTK na skwerze w pobliżu Urzędu Miasta Myszkowa. Drzewko otrzymamy z Nadleśnictwa w Siewierzu. Akcję sadzenia podsumuje wspólne ognisko z prażonkami klubowymi na Ciszówce.

26 wrzesień 2020 r. - VII Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna w Myszkowie zgromadziła turystów w wieku od 10 do 74 lat. Na ceremonię sadzenia Drzewka Dziedzictwa PTTK z okazji 70-lecia Towarzystwa na skwerze w centrum miasta przybył (na rowerze) burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, z-ca Nadleśniczego w Siewierzu Mariusz Kowalski, prezes MSM Elżbieta Matysiewicz, leśniczy w Lgocie Michał Kulak oraz rowerzyści z Klubu Osiedlowego PTTK "M-2". Po zasadzeniu dębu (dar Nadleśnictwa w Siewierzu) legitymacje "dożywotnich" przodowników turystyki kolarskiej otrzymali Ryszard Konopka, Sławomir Struski i Michał Jagieło; w poczet Miłośników Ziemi Myszkowskiej przyjęliśmy obydwu leśników. Członek honorowy PTTK prezes klubu "M-2" Marian Kotarski odebrał od zgromadzonych życzenia pod adresem PTTK z okazji jubileuszu 70-lecia, w tym list gratulacyjny od Burmistrza. Gości oraz najaktywniejszych turystów uhonorowaliśmy jubileuszowymi "kominami" przekazanymi przez Zarząd Główny PTTK, po czym turyści odbyli przejażdżkę obrzeżami miasta udając się na Ciszówkę na XXVI prażonki klubowe. Kapryśna aura częściowo nas wyręczyła podlewając drzewko w kilkadziesiąt minut po ceremonii. 

 

40-lecie Klubu PTTK "M-2" (1978-2018)

 

 

 

 

Noworoczną wycieczką rowerową "na żurek do Żarek" zainaugurowaliśmy

obchody 40-lecia Klubu "M-2"

Uczestniczyło w niej 40 turystów, z tego 20 na rowerach. Pogoda sprzyjała: było słonecznie, termometr wskazywał +7 stopni C.

Styczniową uchwałą Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK w Katowicach odznakami Za zasługi w turystyce kolarskiej PTTK w woj. śląskim wyróżniono Marka Dzidowskiego i Andrzeja Zysiaka

Uchwałą XVIII Krajowej Konferencji Kolarskiej PTTK podjętą 3 lutego 2018 r. w Warszawie Roman Garncarz mianowany został Honorowym przodownikiem turystyki kolarskiej

Rada Prezesów Oddziałów PTTK woj. śląskiego w Katowicach przyznała Śląskie Honorowe Odznaki PTTK Janowi Imiełowskiemu, Ryszardowi Konopce i Pawłowi Szkopowi.

XIX Walny Zjazd PTTK obdarzył Mariana Kotarskiego godnością Członka Honorowego PTTK.

 

2017 r.

 

Otrzymaliśmy oficjalny komunikat o podsumowaniu przez jury wyników I Konkursu Organizator godny polecenia zorganizowanego przez Zarząd Główny PTTK wiosną 2017 r. W gronie laureatów Konkursu znalazł się także Klub Osiedlowy PTTK "M-2". Na spotkaniu w podwarszawskim Nadarzynie, jakie odbyło się w trakcie Międzynarodowych Targów World Travel Show 22 października, Klub "M-2" otrzymał certyfikat OGP. Certyfikat wręczył prezes Zarządu Głównego PTTK prof. Jacek Potocki.

 

CERTYFIKAT

ORGANIZATORA GODNEGO POLECENIA

dla Klubu Osiedlowego PTTK "M - 2"

przy Myszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

rzetelnego i sprawdzonego organizatora imprez turystyki aktywnej

Przewodnicząca Jury                Prezes ZG PTTK

/-/ Jolanta Śledzińska               /-/ Jacek Potocki

 

2016 - wędruj z nami ojczystymi szlakami

 

W ramach akcji programowej PTTK na 2016 r. WĘDRUJ Z NAMI OJCZYSTYMI SZLAKAMI, w lipcu otrzymaliśmy z Zarządu Głównego PTTK upominki przeznaczone dla turystów uczestniczących w organizowanych przez klub "M-2" wycieczkach. Upominki w postaci woreczków na drobiazgi, książek "Wybieram rower" i "Wybieram wędrowanie", książeczek wycieczek, puzzli itp. będziemy wręczać rowerzystom. Rozdawnictwo świadczeń rozpoczęliśmy na wycieczce 24 lipca do Czarnego Lasu. Zapraszamy na kolejne wycieczki!

 

 

Razem na szlaku - 2015

Razem na szlaku - 2015

W ramach prowadzonej przez PTTK całorocznej akcji programowej RAZEM NA SZLAKU, w czerwcu otrzymaliśmy z Zarządu Głównego PTTK upominki przeznaczone dla turystów uczestniczących w organizowanych przez klub "M-2" wycieczkach. Upominki w postaci przybornika krawieckiego, odblaskowego breloczka, kamizelki odblaskowej, woreczka na drobiazgi, książek "Wędrować każdy może" itp. będziemy wręczać rowerzystom. Rozdawnictwo świadczeń rozpoczęliśmy na wycieczce 13 czerwca do rezerwatu przyrody KALISZAK; zapraszamy!

Przy okazji wycieczki w niedzielę 14 czerwca uczestników obdarowaliśmy apteczkami pierwszej pomocy, natomiast rowerzystów biorących udział w sobotnim wyjeździe czarnym szlakiem do Żarek Letnisko uhonorowaliśmy przybornikami krawieckimi. Na uczestników czerwcowych przejażdżek rowerowych czekają jeszcze kamizelki odblaskowe, woreczki na turystyczne drobiazgi, nalepki promujące akcję RAZEM NA SZLAKU, a także książki - poradniki "Wędrować każdy może" [w książce, na stronie 13, jest zdjęcie myszkowskich rowerzystów autorstwa Bogusława Iwaniuka]. .

 

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna PTTK

W dżdżystą sobotę 26 września 2015 r., kiedy nawet pies niechętnie wychodził z domu na spacer, spora grupa ludzi przybyła do Mełchowa na obchody 162 rocznicy bitwy powstania styczniowego. Przybyli dorośli i dzieci, dziadkowie i wnukowie,  pieszo, na rowerach, konno, samochodami. W tym pejzażu widoczni byli uczestnicy Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej reprezentujący Myszków, Mrzygłód, Lelów, Przyrów, Częstochowę i Radomsko, obdarowani na mecie imprezy nie tylko upominkami nadesłanymi z ZG PTTK, ale i porcją wyśmienitej grochówki serwowanej przez organizatorów uroczystości. Poczęstunek poprzedziło nabożeństwo, przemarsz uczestników, złożenie wieńców i kwiatów na mogile poległych powstańców i najeźdźców oraz godzinna rekonstrukcja bitwy w wykonaniu pułku żuawów śmierci, kawalerii, kosynierów i artylerii. Uroczystość zorganizowała Gmina Lelów, gadgetami PTTK obdarowywał Klub "M-2", a pieczątki udostępniło SKT PTTK w Przyrowie.

 

 

 

35-lecie Klubu PTTK "M-2" (1978-2013)

 

 

 

Nieco zdjęć historycznych:   http://www.garnek.pl/komar1/25222275/35-lat-klubu-pttk-m-2-w

 

 

Noworoczną wycieczką rowerową "na żurek do Żarek" zainaugurowaliśmy

obchody 35-lecia Klubu "M-2"

Uczestniczyło w niej 31 turystów, z tego 14 na rowerach. Pogoda sprzyjała: było słonecznie, termometr wskazywał +9 stopni C.

Zadaniem doraźnym w dorocznym konkursie KTKol. ZG PTTK na najaktywniejsze ogniwo turystyki kolarskiej w 2013 r. jest odwiedzanie miejsc pamięci związanych z Powstaniem Styczniowym 1863 r. Rowerzyści "M-2" odwiedzili pole bitwy w Mrzygłodzie i byli na miejscu potyczki w Kazimierówce na peryferiach Zawiercia. W okresie wakacji odwiedzą jeszcze inne miejsca.

Uchwałą Zarządu Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie z 15 marca 2013 r. odznakami "25 lat w PTTK" wyróżniono Agnieszkę Wojtasik i Romana Garncarza.

 Uchwałą Zarządu Regionalnego Oddziału PTTK w Częstochowie z 15 marca 2013 r. odznaką "50 lat w PTTK" wyróżniono Mariana Kotarskiego

Uchwałami Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej PTTK w Katowicach odznaką Za zasługi w turystyce kolarskiej w woj. śląskim w 2013 r. zostali wyróżnieni:

- Michał Jagieło

- Sławomir Struski

- Paweł Szkop

- Roman Garncarz

- Grzegorz Witek

14 kwietnia w Leśniowie odbył się XXXV urodzinowy zlot klubu PTTK "M-2"; przybyło 80 turystów z klubów turystyki kolarskiej PTTK w Bytomiu, Katowicach, Porębie, Przyrowie, Zawierciu oraz Myszkowie.

Konkursy: jazda żółwia I m. Damian Wojtasik M-2; skok z walizką I m. Bartek Nowak SKT Przyrów; rzuty lotkami do celu I m. Marcin Bareła Czatachowa. Nagrody ufundowali Burmistrz Myszkowa i Zarząd MSM

20 kwietnia Klub "M-2" wraz ze stowarzyszeniem "Podlas" zorganizował VI Rodzinny piknik rowerowy, w trakcie którego 274 uczniów miało okazję przystąpić do policyjnego egzaminu na kartę rowerową. Komandorem Pikniku był p.t.kol. Roman Garncarz. W miasteczku rowerowym na Siejnach można było skosztować przysmaków serwowanych przez Kuchnię Podlas, zjeść porcję prażonek, uzyskać informacje odnośnie cyfryzacji telewizji zaplanowanej na 22 IV, zagrać w piłkę plażową, zrobić zakupy w sklepiku rowerowym, albo pojechać na krótką wycieczkę rowerową.

Latem Szlak Wielkiej Wojny przejechali na rowerach, zdobywając odpowiednią odznakę, Ryszard Konopka, Dawid Gurbała i Andrzej  Zysiak.

Dni Myszkowa 2013 odbywały się tym razem w pierwszej dekadzie lipca. Pogoda [po nocnej burzy] sprzyjała nasłonecznieniem. W sobotę 6 lipca w lokalnym programie telewizyjnym TVP-3 trzykrotnie wchodzono na żywo z informacjami z Myszkowa. W dwu wejściach, o godz. 17,00 oraz 17,45 wyemitowano migawki nakręcone przez ekipę red. Marka Durmały z udziałem rowerzystów z Klubu "M-2".

8 sierpnia 2013 z okazji 35-lecia istnienia naszego klubu wykonaliśmy nowe koszulki, tym razem w odcieniu niebieskim. Kosztowało nas to nieco, ale mimo wszystko na nowe stroje, częściowo dotowane przez klub, zdecydowało się kilkanaście osób. Stroje są piękne.

Po raz pierwszy wystąpiliśmy w nich na LXII Centralnym Zlocie Turystów Kolarzy w Wilkasach k. Giżycka, gdzie byliśmy 23-osobową ekipą. D. Gurbała i R.Konopka w drodze na zlot pokonali Szlak Wlk. Wojny, A.Zysiak w drodze powrotnej. G. i P. Witkowie prosto z obozowiska  wyruszyli na trasę drdP.

Tydzień na Krymie spędziło 9 członków myszkowskiego klubu "M-2" uczestniczący w II Zlocie Rowerzystów Ukrainy. Nocowali w akademiku w m. Małyj Majak k. Ałuszty, każdego dnia odbywali wycieczki po mocno górzystych terenach Płw. Krym. Przywieźli nie tylko dyplom i medal, ale także wiele miłych wspomnień z kontaktów z miejscowymi turystami. Ekspedycja odbywała się w dniach 2 - 12 wrzesień 2013 r.

Myszkowska ekipa pojechała na Krym 2 samochodami udostępnionymi przez firmę "Polimer 2". Większość wydatków rajdowych uczestnicy pokryli z własnej kieszeni; klub "M-2" w małym procencie dotował przejazd rowerowo-samochodowej reprezentacji. Najbardziej męcząca była podróż samochodem, prawie 1800 km z Myszkowa do m. Małyj Majak na Ukrainie.

W dn. 14 - 15 IX 2013 r. w Warszawie odbywał się XVIII Walny Zjazd PTTK; jednym ze 147 delegatów był prezes Klubu "M-2" Marian Kotarski

Marian Kotarski wszedł w skład 15-osobowego Głównego Sądu Koleżeńskiego, wyłonionego w tajnych wyborach.

Za aktywną działalność w środowisku młodzieżowym PTTK odznakami Orlego Lotu wyróżniono Dawida Gurbałę i Piotra Witka; brązową odznakę Za zasługi w pracy PTTK wśród młodzieży otrzymał Ryszard Konopka

Za aktywną pracę społeczną na rzecz turystyki i krajoznawstwa Dyplomy Oddziału Regionalnego PTTK w Częstochowie otrzymali: Ewa Kotarska, Teresa Machura i Mateusz Kotarski

Za aktywną pracę społeczną na rzecz turystyki i krajoznawstwa Dyplomy ZG PTTK otrzymali: Agnieszka Wojtasik, Adam Duda, Jan Imiełowski oraz Bogusław Iwaniuk

<- W czasie wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki prezes klubu Marian Kotarski wyróżniony został Dyplomem Marszałka Województwa Śląskiego za zasługi dla rozwoju turystyki w Śląskiem w 2013 r.

Zebranie sprawozdawcze 28 XI 2013 ->

 

2012 - Rok Turystyki Rowerowej

Noworoczną wycieczką rowerową "Na żurek do Żarek" zainaugurowaliśmy Rok Turystyki Rowerowej. Uczestniczyło 25 osób, z tego 10 na rowerach.

Z dniem 1 stycznia 2012 r. weszła w życie Jubileuszowa Odznaka 60 lat turystyki kolarskiej w PTTK. Dla jej zdobycia należy uzyskać 100 pkt. na wycieczkach rowerowych. Odznakę przyznaje referat weryfikacyjny Klubu PTTK "M-2"

Jubileuszową Odznakę 60 lat turystyki kolarskiej w PTTK zdobyli:

Jan Imiełowski, Ryszard Konopka, Adam Duda, Bogusław Iwaniuk, Marian Kotarski, Dawid Gurbała, Witold Fiączyk, Przemysław Sosnowski, Sławomir Struski, Nina Cupiał, Rafał Nowak, Michał Jagieło, Piotr Witek, Paweł Szkop, Mateusz Kotarski, Łukasz Kortas, Agnieszka Witek, Grzegorz Witek, Katarzyna Janocha, Damian Wojtasik, Krzysztof Lech, Roman Garncarz, Paulina Michalska, Andrzej Zysiak, Janusz Woś, Jakub Gurbała, Anna Wajzer, Dominika Garncarz, Kamila Garncarz, Antoni Miśta, Tadeusz Garncarz, Piotr Bednarski

- 18 lutego na konferencji inaugurującej RTR, zorganizowanej przy okazji V Targów Turystycznych w Sosnowcu Marian Kotarski przedstawił prezentację nt. 60-lecia turystyki kolarskiej PTTK; w konferencji uczestniczyło ok. stu turystów, a w ich gronie prezes Zarządu Głównego PTTK Lech Drożdżyński i sekretarz generalny ZG PTTK Roman Bargieł;

- 15 sierpnia na konferencji "Turystyka kolarska a krajoznawstwo" zorganizowanej w czasie 62 CZTK w Antoninie Marian Kotarski przedstawił referat "Krajoznawstwo w turystyce kolarskiej"; uczestniczyło niej ok. 60 osób, obrady prowadził przewodniczący KTKol. ZG PTTK Waldemar Wieczorkowski;

- w książce "Turystyka rowerowa w zjednoczonej Europie" wyd. "Kraj" 2012 opublikowano art. Mariana Kotarskiego pt. "Zdobywamy odznaki turystyki kolarskiej"

Na początku maja 2012 r. otrzymaliśmy z Zarządu Głównego PTTK sporą paczkę z upominkami mającymi nadruk logo Roku Turystyki Rowerowej, mianowicie: kamizelki ochronne, opaski odblaskowe na rękę, breloczki, płyty CD-R "Rodzinne wędrowanie", książki "Wybieram wędrowanie", kilka plecaków dziecięcych rowerowych, parę bandanek i czerwonych światełek do roweru. A 8 czerwca dotarła do klubu paczka z książeczkami KOT dla uczestników tegorocznych wyjazdów rowerowych. Upominki sukcesywnie wręczamy nastoletnim i dorosłym uczestnikom klubowych wycieczek rowerowych - mówi Wacława Kotarska prowadząca ewidencję gadgetów.

W trakcie V rodzinnego pikniku rowerowego zorganizowanego 22 kwietnia przez Klub "M-2" we współpracy ze Stowarzyszeniem "Podlas" do policyjnego egzaminu na kartę rowerową przystąpiło 255 nastolatków. Każdy otrzymał rowerowe upominki oraz książeczkę wycieczek kolarskich.

Honorową odznakę Jubileuszową 60 lat turystyki kolarskiej w PTTK na mocy uchwał podejmowanych w 2012 r. przez Komisję Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK otrzymali:

nr certyfikatu 002 - Marian Kotarski

nr certyfikatu 042 - Roman Garncarz

nr certyfikatu 068 - Krzysztof Picheta

nr certyfikatu 069 - Grzegorz Witek

nr certyfikatu 070 - Marcin Konopka

nr certyfikatu 110 - Bogusław Iwaniuk

nr certyfikatu 111 - Jan Imiełowski

nr certyfikatu 112 - Adam Duda

nr certyfikatu 113 - Ryszard Konopka

Kolarskie Odznaki Turystyczne w stopniu małym brązowym w 2012 Roku Turystyki Rowerowej zdobyli i otrzymali je w upominku [a więc gratis] od Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego następujący turyści związani z Klubem PTTK "M-2": Przemysław Sosnowski, Andrzej Zysiak, Janusz Woś, Jakub Gurbała, Ania Wajzer, nadto Kinga Kozieł i Kasia Skazińska. W grudniu 2012 r. małe brązowe KOTy wręczyliśmy także kolegom: Michał Jagieło, Antoni Miśta, Ryszard Konopka i Bogusław Iwaniuk. Odznaki wręczono przy okazji dorocznych prażonek klubowych na Ciszówce oraz na wycieczce do Tarnowskich Gór.

16 listopada 2012 r. z udziałem prezesa Zarządu Głównego PTTK Lecha Drożdżyńskiego w sali "Amsterdam" na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyło się podsumowanie Roku Turystyki Rowerowej, na które licznie przybyli samorządowcy i turyści. Klub PTTK "M-2" uhonorowany został Dyplomem za aktywne uczestnictwo w akcji "Bezpiecznie na rowerze" oraz roczną prenumeratą magazynu ROWERTOUR na 2013 r., wójt Gminy Niegowa odebrał wyróżnienie w konkursie "Gmina przyjazna rowerzystom", a Marian Kotarski za uzyskanie I miejsca w konkursie Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK na logo Roku Turystyki Rowerowej wyróżniony został statuetką.

 

 

 

 

2011 - Rok Turystyki Rodzinnej w PTTK

 

Rok Turystyki Rodzinnej PTTK został zakończony w listopadzie 2011 r. Z myszkowskiego klubu "M-2" w konkursowych wycieczkach uczestniczyło kilka rodzin, ale sprawozdanie końcowe wysłali jedynie Kotarscy/Wojtasikowie. W efekcie otrzymali pamiątkowe certyfikaty, książkę i płytę CD-R "Rodzinne wędrowanie",  plecak, saszetkę-apteczkę, przybornik krawiecki i pamiątkowe odznaki. Pod koniec 2011 r. podobny zestaw upominków otrzymała rodzina ARKD Garncarzy. Całość stanowi miłą pamiątkę. Konkurs rodzinnych wędrówek będzie kontynuowany w 2012 r (regulamin jest na stronie internetowej ZG PTTK). Zachęcamy klubowe rodziny do prowadzenia dzienniczków konkursowych i przesłanie ich w odpowiednim terminie pod adres organizatora.

 

 

 

60 lat PTTK (1950-2010)

Zespół organizacyjny 50 ogólnopolskiego zlotu przodowników turystyki kolarskiej PTTK

Odznaki 60-lecia PTTK w 2010 r. zdobyli:

Jolanta Bach, Nina Cupiał, Adam Duda, Witold Fiączyk, Dominika Garncarz, Kamila Garncarz, Roman Garncarz, Tadeusz Garncarz, Dawid Gurbała, Bogusław Iwaniuk, Michał Jagieło, Katarzyna Janocha, Ryszard Konopka, Łukasz Kortas, Wacława Kotarska, Marian  Kotarski, Mateusz Kotarski, Krzysztof Lech, Paulina Michalska, Rafał Nowak, Jakub Pala, Dariusz Siurda, Sławomir Struski, Paweł Szkop, Grzegorz Witek, Piotr Witek, Agnieszka Wojtasik,  Damian Wojtasik, Marcin Wojtaszczyk, 

18 XII 2010 r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie odbyły się obchody 60-lecia PTTK. Na spotkanie przybyli liczni oficjele, członkowie honorowi PTTK, działacze. Uroczystość prowadził prezes ZG PTTK Lech Drożdżyński. Grono członków Towarzystwa wyróżniono odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Wśród odznaczonych byli przodownicy turystyki kolarskiej: Marian Kotarski udekorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W komputerowej prezentacji działalności Towarzystwa pokazywano m.in. zdjęcie rowerzystów "M-2" jadących aleją lipową w Choroniu, a na wystawie "Polskich turystów portret własny" (znajdującej się na IV p. Muzeum SiT) było zdjęcie Agnieszki Witek odnawiającej niebieski szlak rowerowy.

Ukazała się drukiem książka autorstwa prezesa klubu "Historia turystyki kolarskiej PTTK 1952-2010 w zarysie", wydana na zlecenie Zarządu Głównego PTTK przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej w Krakowie.

 

 

2008 - Rok przyrody w PTTK

(kontynuowany w 2009 r. wraz z Rokiem Dzieci i Młodzieży w PTTK)

 

 

2007 - ROK SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH

 Włączając się w obchody dokonaliśmy przeglądu 231 km myszkowskich szlaków rowerowych, z których 202 km odnowiono.  Na prace konserwacyjne (dzięki staraniom Oddziału Regionalnego PTTK w Częstochowie) pozyskaliśmy nieco gotówki. Odnowiono i uaktualniono TSS (tablice sieci szlaków), wymalowano nowe drogowskazy - które już zostały wywieszone na wszystkich szlakach, a więc m.in. na Światowicie, w Rzędkowicach, Bobolicach, w Hucie Szklanej, Masłońskich-Natalinie PKP, na Sikorce, w Porębie. A to wszystko możliwe dzięki dotacji ze strony Ministerstwa Gospodarki. Dziękujemy! Zrealizowaliśmy także inne działania, m.in. pogadanki w szkołach, odbyliśmy kilka wycieczek po znakowanych szlakach rowerowych, opracowaliśmy artykuł do czasopisma naukowego (ukazał się w nr. 6(50)2007 "Zeszytów Naukowych" WSE Almamer w Warszawie) oraz ujęliśmy informacje o szlakach w "Vademecum krajoznawczym ziemi myszkowskiej". Naszymi działaniami objęliśmy kilkaset osób; każdej z nich wręczyliśmy okolicznościowy znaczek otrzymany z ZG PTTK.

 

 

 

100-lecie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego 2006 r.

Uchwałą XVI Walnego Zjazdu PTTK z dnia 18 IX 2005 r. zdecydowano o przeprowadzeniu obchodów dla uczczenia jubileuszu 100-lecia PTK. Z tej okazji m.in. w dniu 1 lipca 2006 r. na zamku w Ogrodzieńcu odbyły się ogólnopolskie uroczystości. Klub PTTK "M-2-MSM-Polimer II" dla uczczenia tej ważnej rocznicy zorganizował XXVIII doroczny zlot urodzinowy z metą w Zarkach Letnisko (połączony z konkursem krajoznawczym eksponującym znajomość historii naszego Towarzystwa), planuje urządzenie w pierwszy weekend czerwca 2-dn. biwaku w Podzamczu, zorganizowanie na początku lipca wycieczki rowerowej szlakami Aleksandra Janowskiego właśnie do zamku ogrodzienieckiego (wycieczkę tę połączymy z uczestnictwem w ogólnopolskich uroczystościach w dniu 1 VII w Ogrodzieńcu organizowanych przez Małopolsko-Śląski Komitet Obchodów 100-lecia PTK).

Odznakę "Szlakami Aleksandra Janowskiego" (w nowej wersji)

 

- Michał Jagieło

- Marian Kotarski

- Marcin Kotowicz

- Łukasz Kortas

- Sławomir Struski

- Grzegorz Jędrzejczak

- Witold Fiączyk

- Paweł Garncarz

- Adam Tylkowski

- Piotr Bednarski

- Krzysztof Szczypka

- Sławomir Szczypka

Odznakę 100-lecia turystyki akademickiej:

 

1. Michał Jagieło

2. Łukasz Kortas

3. Marian Kotarski

4. Mateusz Kotarski

5. Sławomir Struski

6. Grzegorz Jędrzejczak

7. Mateusz Stachurzewski

8. Piotr Bednarski

 

 

 

2003 r. PTTK - Spotkania u źródeł rzek

W 2003 r. Klub Osiedlowy PTTK „M-2” zorganizował  41 wycieczek i wypraw z udziałem 544 uczestników (w tym 8 wycieczek do źródeł rzek z udziałem 83 turystów). Dominowały rowerowe wycieczki jednodniowe po ziemiach powiatu myszkowskiego, ale odbyły się też 3 biwaki pod namiotami (które rozstawialiśmy w Hucisku i dwukrotnie w Podzamczu k. Ogrodzieńca) oraz 2 wyjazdy na zloty centralne (zlot przodownicki w Czechowicach oraz CZTK w Ustrzykach Dolnych). Najczęściej odwiedzaliśmy średniowieczne zamki jurajskie, ale byliśmy rowerami także na Pustyni Błędowskiej oraz na Pustyni Siedleckiej. Nasze przekorne wyjazdy na pustynie wywołała PTTK-owska akcja „Spotkania u źródeł rzek”; uczestnicząc w niej dotarliśmy do ośmiu miejsc, w których biorą swe początki rzeki. A więc byliśmy tam, gdzie ma swe źródło Czarna Przemsza w Bzowie (9 uczestników wycieczki rowerowej), Wiercica w Złotym Potoku (14) i Potok Ogrodzieniecki (8) w Ogrodzieńcu.

Bezskutecznie poszukiwaliśmy (w grupie 12 turystów na rowerach)  śladów wody w miejscu, gdzie jeszcze niedawno zaczynała swój bieg rzeka Ordonka  (inaczej zwana Sucha Woda) zasilająca zalew w Zaborzu oraz pod brzozą w Żarkach (9 rowerzystów), gdzie biło źródło Miłości (zwane też „źródłem spod brzozy”, będące pomnikiem przyrody).  Przy okazji biwaku w Podzamczu wybraliśmy się (w 9-osobowej grupie rowerzystów) do Pilicy celem obejrzenia nie tylko tamtejszego  parku i pałacu, ale i stawu, z którego prawie że bierze swój początek rzeka Pilica (jej prawdziwe źródło nieraz trudno odnaleźć, jako że zjawiska krasowe powodują zmienność jego lokalizacji).

W większości przypadków przy źródłach znajdują się tablice, ustawione staraniem WFOSiGW w Katowicach, na których są informacje o nazwie rzeki oraz florze i faunie okolicy. Wyjątkiem mogą być źródła rzek: Warty w Kromołowie (odwiedzone przez 9 myszkowian) oraz Leśniówki w Żarkach-Lesniowie (było nas 13), które obudowane są kapliczkami. Członkowie klubu zdobyli w omawianym sezonie 56 odznak krajoznawczych i turystycznych różnych stopni, w tym KOT za wytrwałość i KOT d. srebrny. Uczestnicy wycieczek do źródeł rzek uhonorowani zostali nie tylko pamiątkowymi certyfikatami, ale i wpisami do kroniki klubowej.

 

25-lecie Klubu Osiedlowego PTTK "M-2" (1978-2003)  

 

 

50-lecie PTTK 1950-2000

 

 

 

 

W związku z jubileuszem 50-lecia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (16 grudnia 2000 r.), obchodzonym przez cały rok kończący drugie milenium, członkowie Klubu „M-2” zorganizowali m.in.:

    Członkowie Klubu uczestniczyli w ogólnopolskim zlocie 50-lecia PTTK zorganizowanym w dn. 20 maja w Ogrodzieńcu  przez Oddział PTTK w Lublinie. Na jubileuszowy Zlot przybyło kilkuset turystów, a w ich gronie m.in. prezes Zarządu Głównego  PTTK  prof. Janusz Zdebski, honorowi członkowie PTTK Tadeusz Zerych [turysta kolarz z Opola], Ryszard Mielnik [turysta kolarz z Katowic], Janusz Brandys  [krajoznawca, częstochowianin]. 

Klub "M-2" na Zlocie reprezentowali: Grzegorz Gil, Marcin Konopka, Marian Kotarski, Łukasz Kustrzyński, Barbara, Wiesław i Piotr Lipeccy, Radek Madejski, Krzysztof Picheta, Agnieszka Sytniewska i Grzegorz Witek - razem 11 cyklistów.

    "Odznakę 50-lecia PTTK 1950-2000"  

w roku jubileuszu zdobyli następujący członkowie Klubu „M-2”:

Grzegorz GIL

Marcin KARKOWSKI

Marcin KONOPKA

Wacława KOTARSKA

Marian KOTARSKI

Janusz KUBICKI

Łukasz KUSTRZYŃSKI

Barbara LIPECKA

Piotr LIPECKI

Wiesław LIPECKI

 

 

Radosław MADEJSKI

Krzysztof PICHETA

Paweł SŁABOSZ

Dawid STĘPIEŃ

Jarosław SUMOROWSKI

Jolanta SUS

Agnieszka SYTNIEWSKA

Jacek WARMUZ

Łukasz WIDERA

Grzegorz WITEK

Agnieszka WOJTASIK

 

   W konkursie „Moje PTTK” w kategorii strony internetowe niniejszy portal uzyskał drugie miejsce. Nagrodą był dyplom wręczony przez prezesa ZG PTTK oraz zestaw książek Wydawnictwa „Kraj”. Także II m. [w konkursie ogłoszonym z okazji jubileuszu Towarzystwa] uzyskała kronika Klubu "M-2"; w nagrodę otrzymaliśmy dyplom oraz wydawnictwa turystyczne.

     8 X 2000 r. Jerzy Kościelniak  wyróżniony został złotą odznaką „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”, zaś 16 grudnia tegoż roku Marian Kotarski uhonorowany został "Medalem 50-lecia PTTK" [nr legitymacji  916].